Instalacja OpenMediaVault na Debian 7.7.0 Wheezy

Czyli domowy multimedialny NAS za grosze.

Witam, w tym artykule zaprezentuje jak w prosty sposób zainstalować system OpenMediaVault na starym laptopie z systemem Debian 7.7.0 Wheezy (obecnie stabilna wersja systemu debian).
Urządzenie które wykorzystuje do instalacji OMV to dość stary laptop Acer Extensa 5230E. Posiada on procesor jednordzeniowy Intel Celeron 2,2 GHz, 1GB pamięci RAM, dysk twardzy 160 GB SATA.
Zaczynamy od instalacji czystego systemu Debian 7.7.0 Wheezy, bez środowiska graficznego, bez żadnych innych usług. Ja używam do tego 2 dyski twarde oraz debiana z płyty. System instaluje na pendriwe 16 GB a dysk w laptopie będzie służył jako magazyn na pliki. Niestety jedynym minusem OMV który zauważyłem jest brak możliwości korzystania z dysku na którym jest zainstalowany system, dlatego konieczne są dwa dyski twarde. Jeżeli używamy laptopa możemy skorzystać z pendrive . Podczas standardowej instalacji debiana pojawi nam się okno „Wybór oprogramowania” w którym należy odznaczyć wszystko poza „Podstawowe narzędzia systemowe”. Reszta instalacji przebiega normalnie.

2_1

Teraz przystępujemy do instalacji OpenMediaVault. Logujemy się jako root i wydajemy polecenia poniżej które dodają odpowiednie repozytoria, aktualizują apt oraz instalują OMV:

echo „deb http://packages.openmediavault.org/public kralizec main” > /etc/apt/sources.list.d/openmediavault.list
apt-get update
apt-get install openmediavault-keyring postfix
apt-get update
apt-get install openmediavault
omv-initsystem

Jeśli wszystko przebiegło prawidłowo restartujemy system poleceniem :

shutdown –r now

OMV właśnie został poprawnie zainstalowany na naszym komputerze. Do systemu logujemy się wpisując w przeglądarce:

http://adresIP/
Login: admin
Hasło: openmediavault

Zalecana jest zmiana hasła po pierwszym zalogowaniu.
Pierwsze odpalenie wygląda tak:

2_2

2_3

OpenMediaVault jest idealnym i tanim (darmowym) systemem na domowy serwer NAS. Na taki serwer firmy synology trzeba wydać około 1000zł a i tak nie będzie miał takich funkcji. OMV możemy modyfikować na różne sposoby zarówno interfejs www, możemy też dodawać nowe wtyczki. W następnym artykule zainstalujemy kilka, zrobimy domowy multimedialny serwer nas z możliwością pobierania torrentów, obsługą DLNA. Poniżej zdjęcia mojego prywatnego serwerka.

2_4

2_5