Konfiguracja Nginx MySQL phpmyadmin OpenMediaVault 2.1 Stone Burner

Artykuł przedstawia konfigurację serwera www Nginx, php5, mysql oraz phpmyadmin w systemie OpenMediaVault 2.1 Stone Burner. Ze względu na ogromną ilość maili która do nas nadeszła postanowiłem pokazać wam w jaki sposób uruchomić serwer www w domowym NAS-ie z zainstalowanym systemem OMV.

Na początku instalujemy OpenMediaVault 2.1 Stone Burner tak jak jest to pokazane we wcześniejszym artykule tu. Następnie instalujemy wtyczki OMV-extras.org tak jak jest to pokazane tu. Kolejnym krokiem jest utworzenie katalogu w którym przechowywane będą nasze strony www, u mnie to katalog „www”. Konieczne jest nadanie praw odczytu i zapisu użytkownikowi www-data który utworzy się wraz z instalacją nginx do katalogu „www”. Następnie włączamy serwer www Nginx, dodajemy pools php i właściwie wszystko mamy gotowe.

W celu instalacji phpmyadmin konieczne jest włączenie bazy danych MySQL. Następnie logujemy się przez terminal do systemu OMV jako root i wydajemy polecenie:

apt-get install phpmyadmin

Przechodzimy konfiguracje podając hasła dla użytkownika root phpmyadmin tak jak zaprezentowane jest to tu. Następnie dodajemy dowiązanie do katalogu www dla phpmyadmina, odnajdujemy katalog w którym znajduje się utworzony folder www i wydajemy polecenie:

ln -s /usr/share/phpmyadmin bb1c3651-8778-4d40-a20f-c285f6477f26/www/

Następnie wydajemy polecenia zapisujące skrypty i restartujące php:

php5enmod mcrypt

service php5-fpm restart

Dla pewności możemy jeszcze uruchomić ponownie maszynę i otwieramy przeglądarkę wpisując adres:

http://adresip/phpmyadmin

Poniższy film przedstawia kompletną konfiguracje Nginx, MySQL oraz phpmyadmin.