Most radiowy bridge w systemie MikroTik.

Artykuł przedstawia konfiguracje RouterBoarda z systemem MikroTik level 3 jako most radiowy bridge. Użyte urządzenia to dwa RouterBoardy SXT 5nD r2 z licencją level 3. Jedno urządzenie skonfigurowane jest w trybie bridge a drugie w trybie station bridge. Konfiguracja w technologii N co pozwala na uzyskanie bardzo dużej przepustowości między urządzeniami. Jest to bardzo dobre i tanie rozwiązanie na most radiowy między dwoma urządzeniami. Nie jest wymagana licencja systemu większa niż level 3, urządzenia z level 4+ kosztują kilkaset złotych więcej. Niestety do konfiguracji jako ap bridge czyli jako punkt dostępu jest wymagana minimum licencja level 4.

Przechodzimy do konfiguracji pierwszego urządzenia. Logujemy się do RouterBoarda przez winboxa, otwieramy zakładkę Wireless i dwa razy klikamy na karcie wlan1.

19_1

Na początek przechodzimy do zakładki Wireless i klikamy Advanced Mode. Pojawia nam się więcej opcji. Kolejno uzupełniamy:
Mode: bridge
Band: 5GHz-only-N
Channel Width: 20/40MHz Ce
Frequency: 5500
SSID: BRIDGE01
Wireless Protocol: nv2
Frequency Mode: superchannel
Country: Poland
Bridge Mode: enabled
Default Authenticate: odznaczone

Default Authenticate jest to opcja zabezpieczająca nasze połączenie. Jeżeli będzie zaznaczona to do naszego bridge połączą się tylko urządzenia które są wpisane w Access List. Resztę opcji zostawiamy ustawione domyślnie. Następnie przechodzimy do zakładki HT i zaznaczamy chain0 i chain1 w tx oraz rx jak na zdjęciu poniżej.

19_3

Przechodzimy do zakładki Nstreme i zaznaczamy Enable Polling, resztę pozostawiamy odznaczone.

19_4

Logujemy się do naszego drugiego urządzenia które będzie pracowało w trybie station bridge. Przechodzimy do zakładki Wireless i dwa razy klikamy na karcie wlan1.

19_5

Przechodzimy do zakładki Wireless, klikamy Advanced Mode i kolejno uzupełniamy:
Mode: station bridge
Band: 5GHz-only-N
Channel Width: 20/40MHz Ce
Frequency: 5500
SSID: BRIDGE01
Wireless Protocol: nv2
Frequency Mode: superchannel
Country: Poland

Resztę opcji zostawiamy w konfiguracji domyślnej. Przechodzimy do zakładki HT i zaznaczamy wszystkie polaryzacje chain0 oraz chain1.

19_7

Przechodzimy do zakładki Nstreme i pozostawiamy odznaczone pole Enable nstreme.

19_8

W celu sprawdzenia przepustowości użyłem Bandwitch Test, zakładka Tools. Na interfejsy wlan w każdym urządzeniu nadałem adresy ip z klasy 10.0.0.0/24, na jedno urządzenie 10.0.0.1 a na drugie 10.0.0.2. Prędkość jest i tak delikatnie zaniżona dlatego że test który przeprowadziłem odbył się w domu i anteny znajdują się właściwie obok siebie, na dalszej odległości prędkość tx/rx linku powinna zaskoczyć na 240mb.

19_9

19_10

19_11