BACKUP / EXPORT / RESET – zapisywanie i ładowanie konfiguracji urządzenia MikroTik.

W jaki sposób korzystać z plików export.rsc, export_compact.rsc oraz backup1.backup

W tym artykule pokażę jak wykonać backup urządzeń z systemem MikroTik oraz w jaki sposób go przywrócić, na co trzeba zwrócić uwagę, co w wersji 6.45.5 działa a co nie.

Użyte urządzenie: RouterBoard 951Ui-2HnD
Wersja systemu MikroTik: mipsbe-6.45.5 (stable)

Na początek trochę teorii.

Funkcja tworzenia kopii zapasowej systemu umożliwia łatwe zapisywanie i ładowanie konfiguracji urządzenia. Polecenie eksportu wypisuje skrypt, którego można użyć do przywrócenia konfiguracji. Polecenie można wywołać na dowolnym poziomie menu i działa dla tego poziomu menu i wszystkich poziomów menu poniżej. Dane wyjściowe można zapisać w pliku a następnie wysłać na e-mail lub pobrać za pomocą ftp.

export

Aby wykonać export całej konfiguracji z menu bocznego wybieramy New Terminal i wpisujemy polecenie:

export file=export

Po chwili zostanie wykonany export konfiguracji w formie skryptu, system automatycznie dopisze do pliku rozszerzenie .rsc . Gdy wykonamy polecenie „export” bez dopisku „file” system wypisze nam cały skrypt w oknie terminala, jest to dość nie wygodne.

Dzięki poleceniu export możemy wykonać backup danego podmenu, np. ip address. W pliku znajdziemy nie backup całej konfiguracji a jedynie adresacji ip. Aby to zrobić w terminalu należy wydać polecenie:

ip address export file=export_address

export compact

export compact pozwala na eksport tylko części konfiguracji, która nie jest domyślną konfiguracją RouterOS. Polecenie wykonujemy dokładnie jak w przypadku zwykłego export:

export compact file=export_compact

Backup z winbox

W celu zrobienia pliku backup wybieramy z menu bocznego File , następnie klikamy przycisk Backup i uzupełniamy Name: backup1 (może to być dowolna nazwa) i klikamy przycisk Backup. Po chwili pojawi nam się plik backup1.backup . Aby przywrócić konfigurację urządzenia z tego pliku wystarczy go zaznaczyć i wybrać przycisk Restore.

Reset systemu

Polecenie usuwa całą konfigurację routera i ustawia ją na domyślną, w tym nazwę logowania i hasło („admin” i brak hasła), adresy IP i inne ustawienia są usuwane, interfejsy zostaną wyłączone. Po poleceniu resetowania router zrestartuje się. Aby wykonać reset systemu należy wybrać z bocznego menu System > Reset Configuration . Następnie mamy kilka opcji do wyboru.

Pierwsza z nich to „Keep User Configuration”, po jej zaznaczeniu po resecie w systemie zachowane zostaną nazwy użytkowników oraz ich hasła, hasła i klucze hosta ssh.

Druga z opcji to „CAPS Mode”, po jej zaznaczeniu urządzenie po resecie podłączy się do istniejącej sieci CAPsMAN.

Trzecia z nich to „No Default Configuration”, po jej zaznaczeniu system nie ładuje żadnych domyślnych ustawień, po prostu czyści wszystko.

Czwartą opcją jest „Do Not Backup”, po jej zaznaczeniu nie jest wykonywany automatyczny backup przed zresetowaniem.

Poniżej jest pasek z wyborem pliku oznaczony nazwą „Run After Reset”. Jest to plik który wykona się po resecie urządzenia np. plik export.rsc. Niestety jednak plik export nie wczytuje mi się w całości a właściwie niewielka jego część. Nie wiem czy jest to problem wersji systemu czy samego urządzenia. Jeżeli chodzi np. o plik export_address wczytał się bez najmniejszego problemu.

Ja zawsze przy resecie urządzenia zaznaczam „No Default Configuration”. Reset łatwiej się wykonuje z terminala np. poprzez mac-telnet wydając polecenie:

system reset no-defaults=yes

W terminalu można także wykonać powyższe czynności wpisując polecenia:

system reset keep-users=yes

system reset skip-backup=yes

system reset run-after-reset=export.rsc

Można także łączyć powyższe polecenia:

system reset no-defaults=yes keep-users=yes skip-backup=yes run-after-reset=export.rsc

Import

Polecenie / import na poziomie głównym [nazwa_pliku] wykonuje skrypt zapisany w określonym pliku. Dodanie konfiguracji z określonego pliku do istniejącej konfiguracji. Ten plik może zawierać dowolne polecenia konsoli, w tym skrypty. Można go użyć do przywrócenia konfiguracji lub jej części po utracie konfiguracji.

Wydajemy polecenie:

import export.rsc

jeżeli w Files znajduje się taki plik. Niestety to polecenie także mi nie działa poprawnie, importuje tylko część ustawień co przedstawie na filmie poniżej.

Jak użyć pliku export.rsc i export_compact.rsc?

Otwieramy plik za pomocą notatnika, zaznaczamy zawartość i wklejamy o oknie terminala w winbox. Po chwili wszystkie ustawienia są dodanie poprawnie.

Opis w jaki sposób zautomatyzować robienie backupów i wysyłanie ich na e-mail dostępny jest na na blogu tu.

Jeżeli masz jakiś problem zapraszamy do dyskusji i komentowania na naszym forum.

Kompletne konfiguracje MikroTika dostępne w przystępnych cenach w naszym sklepie.

Jeden komentarz do “BACKUP / EXPORT / RESET – zapisywanie i ładowanie konfiguracji urządzenia MikroTik.

  1. Pingback: MikroTik Scripts Scheduler Email FTP backup - BLOG.PGKOMP.PL

Możliwość komentowania została wyłączona.