MikroTik – HotSpot.

W tym artykule zaprezentuję w jaki sposób uruchomić hotspot na MikroTik-u. System MikroTik posiada bardzo zaawansowane funkcje hotspot, właściwie możemy zrobić co tylko chcemy. Jednak w tym artykule przedstawie kompletną konfigurację celem uruchomienia hotspot z logowaniem użytkowników a w następnym artykule postaram się opisać zaawansowane funkcje hotspot.

Do celów artykułu korzystam z rb 433 który ma 3x wlan R52 oraz 3 porty ethernet, jeden z nich to wan (ether1). HotSpot możemy uruchomić również na mikrotiku który nie ma kart wlan (wifi) np. 750 lub 750GL, wtedy porty ethernet służą do podłączenia access pointa który rozgłasza sygnał wifi a sam routerboard kontroluje cały system hotspot. Mój MikroTik połączenie z internetem ma na ether1 opisane jako WAN, adresy ip statycznie ustawione.

Przejdźmy więc do konfiguracji. Logujemy się do naszego RouterBoard 433 za pomocą WinBox. Z menu bocznego wybieramy IP > Hotspot. W następnym oknie wybieramy przycisk „Hotspot Setup”.

hotspot

Następnie ukazuje nam się kreator konfiguracji hotspot. Pierwszym krokiem jest wybranie interfejsu na którym będzie znajdował się nasz hotspot, w tym wypadku jest to wlan1. Nie musimy jednak robić jednego hotspota dla jednego interfejsu, hotspot możemy ustawić na bridge który zawiera trzy wlan-y oraz kilka cap (CAPsMANAGER).

28_2

Następnie ustalamy adresacje ip sieci dla naszego hotspota.

28_3

Kolejnym krokiem jest nadanie puli adresów ip które będą otrzymywali klienci naszego hotspota.

28_4

Kolejno wybieramy certyfikat, my go nie potrzebujemy więc klikamy next”.

28_5

Następnie adres ip serwera pocztowego którego również nie potrzebujemy, klikamy „next”.

28_6

Ustalamy adres lub adresy dns dla naszych klientów, ja wybrałem adresy dns google czyli 8.8.8.8 drugi jest mniej ważny.

28_7

Pole DNS Name pozostawiamy puste i klikamy „next”.

28_8

Na koniec ustalamy login i hasło pierwszego użytkownika naszego hotspota.

28_9

Po wszystkim ukaże nam się komunikat o poprawnej konfiguracji naszego hotspota.

28_10

W celu dodania użytkowników którzy będą mogli korzystać z naszego hotspota po zalogowaniu, wybieramy zakładkę User a następnie klikamy plus.

28_11

Na koniec musimy ustawić kartę wlan która będzie rozgłaszać naszego hotspota. Ja ustawiłem hotspota na wlan1 więc muszę ustawić kartę wlan1 jako ap bridge, wybrać częstotliwość oraz ustalić język czyli Country.

28_12

Po akceptacji na urządzeniach powinniśmy zobaczyć nazwę HotSpot_PG.

28_13

Po podłączeniu do sieci od razu ukaże nam się strona z logowaniem do hotspot.

28_14

Po wpisaniu prawidłowego loginu i hasła w zakładce Active widać użytkownika który aktualnie jest podłączony, od kiedy i ile danych wykorzystał.

28_15