Router – konfiguracja systemu MikroTik.

W tym artykule opisana została kompletna konfiguracja ustawienia urządzeń firmy RouterBoard z systemem MikroTik jako router. Tutorial został przeprowadzony na obecnie najnowszej wersji systemu MikroTik 6.45.5 wersja stable.

Użyte urządzenie: RouterBoard 951Ui-2HnD
Wersja systemu MikroTik: mipsbe-6.45.5 (stable)

Adresacja i opis interfejsów:
Port pierwszy ether1 będzie naszym portem WAN, reszta portów: ether2, ether3, ether4, ether5 oraz wlan1 będą naszą siecią wewnętrzną LAN. Wszystkie interfejsy LAN będą połączone mosetem bridge1 na którym uruchomiony zostanie serwer dhcp.

Adres ip ether1 (WAN): 10.24.5.1/30 -jest to dynamiczny adres ip (dhcp) który urządzenie pobiera od mojego dostawcy internetu.
Adres ip bridge1 (LAN): 192.168.0.1/24.


Zaczynamy!
Na początek dodamy nowy interfejs bridge1 i dodamy do niego porty z których będziemy korzystać w naszej sieci wewnętrznej LAN. W tym celu z bocznego menu wybieramy Bridge. W okienku które nam się otworzyło klikamy + a następnie OK.

Następnie przechodzimy do zakładki Ports i dodajemy do naszego bridge1 porty sieci LAN.

W tym celu wybieramy + i uzupełniamy:
Interface: ether2
Bridge: bridge1

i klikamy OK. Czynność powtarzamy dla interfejsów ether3, ether4, ether5, wlan1. Na koniec opiszemy komentarzami nasze interfejsy, potem będzie nam łatwiej zlokalizować co gdzie jest lub gdy wystąpi usterka usunąć ją. Opisane interfejsy oraz porty w bridgu powinny wyglądać następująco:

Następną czynnością jest dodanie NAT-u czyli masquerade. Wybieramy z menu bocznego IP > Firewall, wybieramy zakładkę NAT, dodajemy nową pozycję wybierając + i uzupełniamy:

Chain: srcnat
Out. Interface: ether1

Przechodzimy do zakładki Action i pozycje Action wybieramy z rozwijalnej listy masquerade, potwierdzamy OK.

Następnie opisujemy naszą masquerade zaznaczając ją i klikając ikonę komentarza. Wpisujemy treść komentarza i wybieramy OK.

Kolejną rzeczą jaką zrobimy będzie adresacja naszych interfejsów, w tym celu wybieramy IP > Addresses > + . Kolejno uzupełniamy:

Kolejno uzupełniamy:

Address: 192.168.0.1/24
Interface: bridge1

Opisujemy interfejs komentarzem LAN-bridge1.

Następnie możemy dodać adres ip dla naszego łącza internetowego WAN. Jednakże mój dostawca posiada serwer dhcp z którego mój router MikroTik uzyska adres automatycznie. Przechodzimy do konfiguracji.

W tym celu wybieramy zakładkę IP > DHCP Client. W nowo otwartym okienku klikamy + i z listy wybieramy interfejs ether1, zatwierdzamy OK.

Pola „Use Peer DNS” oraz „Use Peer NTP” pozostawiamy zaznaczone. Odpowiadają one odpowiednio DNS za serwer nazw, tłumaczenie adresów ip na nazwy typu wp.pl, oraz NTP serwer czasu. Tak powinna wyglądać nasza tablea adresów ip:

Przechodzimy do konfiguracji serwera dhcp. Najpierw ustalimy pule adresów przydzielanych naszym użytkownikom. Wybieramy IP > Pool > +.

Uzupełniamy:

Addresses: 192.168.0.100-192.168.0.120

i wybieramy OK. Adresacja jaka będzie przyznawana naszym użytkownikom to ip od 192.168.0.100 do 192.168.0.120 czyli 20 adresów ip.

Następnie wybieramy z menu głównego zakładkę IP > DHCP Server i w zakładce DHCP klikamy +.

Kolejno uzupełniamy:

Interface: bridge1
Lease Time: 00:10:00
Address Pool: pool1

Interface – jest to interfejs na którym będzie działał nasz serwer dhcp, u nas jest to bridge1 czyli połączone interfejsy ether2, ether3, ether4, ether5, wlan1. Lease Time jest to czas, na jaki serwer DHCP przypisuje danemu komputerowi lub urządzeniu sieciowemu stały adres IP i nie zmienia go. Address Pool jest to pula adresów którą ustaliliśmy wcześniej.

Następnie wybieramy zakładkę Networks i klikamy + w celu dodania nowej pozycji.

Kolejno uzupełniamy:

Address: 192.168.0.0/24
Gateway: 192.168.0.1
Netmask: 24

Address jest to adres naszej sieci. Gateway jest to adres naszej bramy domyślnej, czyli adres ip portu bridge. Netmask jest to maska podsieci 255.255.255.0.

W zakładce Lease widać urządzenia które pobrały adres ip z naszego serwera.

W zasadzie wszystko już działa, internet jest na urządzeniach. Pozostało nam skonfigurować karte wlan1 tak żeby nasze urządzenia mogły łączyć się bezprzewodowo. W tym celu z głównego menu wybieramy zakładkę Wireless. Na początek ustawiamy hasło do sieci bezprzewodowej, wybieramy zakładkę „Security Profiles” i klikamy + w celu dodania nowego profilu. Następnie ustawiamy nazwę profilu, ja zostawiam profile1, wybieramy rodzaj szyfrowania, ja także zostawiam standardowo i ustalamy haslo w zaznaczonych polach. Następnie klikamy OK i profil dodany, przechodzimy do zakładki WiFi Interfaces.

Klikamy dwa razy w widoczny nieaktywny interfejs i wybieramy zakładkę Advanced Mode.

Wybieramy zakładkę Wireless i kolejno zmieniamy i uzupełniamy parametry:

Mode: ap bridge
Band: 2GHz-only-N
SSID: MikroTik
Security Profile: profile1

Następnie klikamy OK. Opcja Mode konfiguruje tryb działania karty WiFi, może ona pracować w trybie AP dzięki któremu będą mogły podłączać się urządzenia do sieci wifi, w trybie station gdzie interfejs wlan1 może posłużyć nam za WAN dostęp do internetu i to karta bezprzewodowa będzie łączyła się do innego punktu AP. Nazwa SSID to jest dowolna nazwa sieci bezprzewodowej która będzie wyświetlana na urządzeniach w naszym przypadku MikroTik. Security Profile jest to profil zabezpieczeń który ustaliliśmy wcześniej.

Przy zaznaczonym interfejsie wlan1 klikamy niebieski ptaszek który włączy interfejs. Wszystko działa, jak widać w IP > DHCP Server > Leases podłącza się telefon z androidem po wifi, można to także sprawdzić w Wireless > Registration.

Poniżej film w którym tutorial jest wykonywany krok po kroku:

Do pobrania pliki export.rsc, export_compact.rsc oraz backup1.backup oraz tutorial w formacie .pdf.

Zapraszamy do naszego sklepu w którym dostępne są inne tutoriale w zakresie konfiguracji systemu MikroTik w bardzo niskiej cenie.

2 komentarze do “Router – konfiguracja systemu MikroTik.

  1. Pingback: SKLEP.PGKOMP.PL i Kursy MikroTik

  2. Pingback: MikroTik konfiguracja serwera VPN l2tp + IPsec. - BLOG.PGKOMP.PL

Możliwość komentowania została wyłączona.