Instalacja pakietu webmin w systemie Ubuntu Server 16.04 LTS.

Artykuł przedstawia instalacje i wstępną konfiguracje pakietu webmin w systemie Ubuntu Server 16.04 LTS. Webmin jest to wspaniałe narzędzie służące do zarządzania serwerem przez przeglądarkę internetową, posiada wbudowane moduły apache, dns, dhcp, poczty więc właściwie zarządza każdą usługą którą zainstalujemy na serwerze. Poniższy opis konfiguracji działa również na starszych wersjach Ubuntu jak i systemach Debian-opodobnych.

Logujemy się do systemu za pomocą putty/ssh. Na początek musimy dodać odpowiednie repozytoria, wskazać systemowi Ubuntu skąd ma pobrać pakiet webmin i zainstalować go. W tym celu edytujemy więc plik /etc/apt/sources.list wydając odpowiednią komendę:

sudo mcedit /etc/apt/sources.list

34_1

Trzeba pamiętać że sources.list jest plikiem systemowym więc musimy podnieść swoje uprawnienia czyli edytować go jako root za pomocą komendy su lub sudo.
Jeżeli udało nam się edytować plik przechodzimy na sam koniec i dopisujemy odpowiednie repozytoria:

deb http://download.webmin.com/download/repository sarge contrib

34_2

Na koniec zapisujemy plik wciskając klawisz F10 i wybieramy tak.

34_3

Kolejną rzeczą jest dodanie odpowiednich kluczy. Wydajemy polecenie:

wget -q http://www.webmin.com/jcameron-key.asc -O- | sudo apt-key add –

34_4

Następnie aktualizujemy:

sudo apt-get update

Ostatnią rzeczą którą musimy zrobić jest instalacja pakietu webmin. Wydajemy polecenie:

sudo apt-get install webmin

34_5

Potwierdzamy wciskając t i po kilku chwilach pakiet webmin jest już zainstalowany na serwerze. Możemy sprawdzić czy wszystko działa wpisując adres i port, webmin działa na porcie 10000 przy połączeniu https:

https://adres-Ubuntu:10000

34_6

Połączenie jest szyfrowane więc przeglądarka ostrzega nas o niebezpieczeństwie, natomiast my wiemy że nasz serwer jest bezpieczny więc wybieramy zaawansowane a następnie dodaj wyjątek. Pobieramy certyfikat i potwierdzamy wyjątek bezpieczeństwa.

34_7

Logujemy się za pomocą konta w systemie linux Ubuntu, najlepiej root w moim przypadku test.

34_8

34_9

Jak widać wszystko działa, do webmina zalogowaliśmy się poprawnie. Skórka jest dość nieciekawa i nie wygląda to najlepiej więc pokażę jak ją zmienić oraz język na polski. Z lewego menu wybieramy Webmin > Webmin Configuration > Webmin Themes.

34_10

Następnie wybieramy interesujący nas motyw i klikamy change.

34_11

Jak widać od razu lepiej to wygląda.

34_12

Język zmieniamy w podobny sposób, wybieramt Webmin > Webmin Configuration > Language, następnie wybieramy interesujący nas język i zatwierdzamy Change Language.

34_13

34_14