RaspberryPi – instalacja systemu Raspbian.

Witam, jak widać zacząłem przygodę z wspaniałym urządzeniem jakim jest Raspberry Pi – tzw. Malinka. Raspberry Pi jest to platforma komputerowa stworzona przez Raspberry Pi Foundation i zostało wymyślone by wspierać naukę podstaw informatyki. Urządzenie jest minikomputerem i jest bardzo tanie. Na obecną chwilę na rynku dostępnych jest kilka modeli Raspberry Pi, ja korzystam z modelu Pi1 B+ (procesor 900 MHz i 512 MB RAM) oraz Pi2 (4x 900 MHz + 1 GB RAM). Różnica w działaniu jest bardzo duża więc polecam modem Pi2.

31_1

W tym artykule zaprezentuję jak zainstalować system Raspbian na urządzeniu RaspberryPi1/2. Wchodzimy na stronę: https://www.raspberrypi.org/downloads/ na której dostępne są wszystkie systemy do Raspberry Pi 1/2/3. Nas interesuje system Raspbian więc klikamy link. Na stronie dostępna jest aktualna wersja systemu do pobrania w formacie iso/img. Na dzień powstania obecnego artykułu dostępna jest wersja z dnia 2016-03-18 Raspbian Jessie. Dostępne są dwie wersje systemu, pełna i Lite, proponuję wybrać pełną. Klikamy Download ZIP i zapisujemy plik na dysku a następnie rozpakowujemy go. Następnie uruchamiamy program do tworzenia bootowalnego pendrive/SD Card, ja wybrałem Win32 Disk Imager.

31_2

Wybieramy urządzenie na którym chcemy zapisać wcześniej rozpakowany obraz (w moim przypadku D:\ -SD Card) oraz klikamy niebieski folder w celu wybrania obrazu do zapisu.

31_3

Następnie klikamy przycisk Zapisz. Pojawi się standardowa informacja iż program może uszkodzić urządzenie, wybieramy Yes.

31_4

31_5

Po kilku minutach program stworzy bootowalną wersje systemu Raspbian na karcie SD. Po zakończeniu pojawi się komunikat o poprawnym utworzeniu bootowalnej karty SD. Tak wygląda proces tworzenia:

31_6

31_7

Właśnie udało nam się zainstalować system Raspbian na karcie SD/MicroSD którą należy wyjąć z urządzenia PC i włożyć do Raspberry Pi 1 lub 2. Następnie musimy podłączyć zasilanie do Malinki i właściwie po 3 minutach system jest zainstalowany. W obecnej wersji systemu nie ma konieczności podłączania monitora/tv czy klawiatury do maliny, wszystko zrobi się samo a my od razu mamy dostęp przez ssh do naszego Raspberry.

Moje Pi po podłączeniu kabla ethernet pobrało adres 192.168.4.50 (widzę to na routerze), więc otwieram program Putty i za pomocą ssh loguje się do Malinki.

31_8

Wybieramy Open i po chwili system Raspbian pyta ns o login i hasło.

31_9

Po zainstalowaniu systemu Raspbian standardowy login to „pi” a hasło „raspberry”. Jak widać mamy pełny dostęp do naszej Malinki.

31_10

Po podłączeniu tv widzimy pulpit naszego urządzenia, ale polecam instalacje VNC i zarządzanie zdalne Raspberry.

31_11

Pierwszą rzeczą którą trzeba wykonać po instalacji systemu Raspbian jest poszerzenie partycji, dlatego że podczas instalacji tworzona jest partycja wyłącznie na system. Wydając polecenie df -h widać dokładnie ile miejsca mamy do dyspozycji:

31_12

Jak widać system zajmuje 97% miejsca, więc ciężko będzie doinstalować jakiekolwiek aplikacje. Wydajemy polecenie: sudo raspi-config . Następnie wybieramy Expand Filesystem klikając enter.

31_13

System poinformuje nas o zwiększeniu partycji oraz zapyta nas czy uruchomić urządzenie ponownie, wybieramy Yes.

31_14

31_15

31_16

Po ponownym uruchomieniu widzimy użyte miejsce 24%, reszte mamy do dyspozycji.

31_17